Nejnovější zprávy z Církev.cz

Jaroslav Němec a Pavel Šimek z ADCH Praha převzali papežské vyznamenání

K mimořádné události v novodobé historii Arcidiecézní charity Praha došlo během letošní Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Papež František ocenil ředitele a zástupce ředitele Arcidiecézní charity Praha za jejich dlouholetou a profesionální práci ve prospěch potřebných. Ocenění převzali z rukou arcibiskupa pražského a primase českého Jana Graubnera.

Číst dál

Papež: Pochopme příčiny této světové války a zbavme srdce nenávisti

„Prožíváme třetí světovou válku, je omyl myslet si, že jde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou nebo mezi dobrem a zlem. Musíme osvobodit srdce od nenávisti“ – to jsou některé z úvah, které papež František pronesl 15. září v Kazachstánu při hovoru s jezuity z takzvané ruské oblasti Tovaryšstva Ježíšova. Ukrajina je podle papeže první obětí nepřijatelné a svatokrádežné agrese. Celý rozhovor najdete na webových stránkách jezuitského obtýdeníku La Civiltà Cattolica.

Číst dál

Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons. Tomáš Halík ve Vatikánu, kde na pozvání Dikasteria pro biskupy přednášel pro nově jmenované biskupy z pěti kontinentů.

Číst dál

Přírodu jsme si půjčili od svých dětí

Sám o sobě říká, že „probouzení úcty k přírodě u dětí se stalo jeho celoživotní vášní“. Lektor environmentálního vzdělávání TOMÁŠ DRIML skrze příběhy učí o tom, jak vnímat krásu Božího stvoření kolem nás.

Číst dál

Jak se modlit, aby to dávalo smysl

Bůh, Kristus a my je název souboru chestertonovských zamyšlení irského dominikánského kněze Herberta McCabea (1926–2001). A i když promlouvá o známých věcech, činí tak svěže a netuctově.

Číst dál

V Městě Touškově pekli farní chleba

Čtvrtý ročník akce Slavnosti chleba proběhl 25. září v Městě Touškově. Celý program byl zahájen mší svatou, kterou celebroval biskup Tomáš Holub. Pak se pokračovalo na náměstí u kostela, kde byl umístěný trh s lokálními pochutinami. Farní chléb zadělala a upekla Pekárna Sebera.

Číst dál

Zahájení akademického roku 2022/2023 v Brně na Petrově

V úterý 4. října 2022 bude v 19.00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla brněnský biskup Pavel Konzbul předsedat pontifikální bohoslužbě na zahájení akademického roku 2022/2023 pro pedagogy a studenty brněnských vysokých škol.

Číst dál

Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi: konference na VOŠ Caritas v Olomouci

Konference Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi, kterou ve spolupráci s Caritas – vyšší odbornou školou sociální pořádá v Olomouci VOŠ Jabok ve čtvrtek 6. října 2022, nabídne pohled na sociální zemědělství a zahradní terapii skrze perspektivu terapeutickou a integrační, teologickou nebo sociologickou. Bude příležitostí k představení příkladů dobré praxe a k diskusím o výzvách, limitech či potenciálu sociálního zemědělství a zahradní terapie (nejen) v sociální práci.

Číst dál

Čínský soud znovu odložil proces s kardinálem Zenem

Soudní proces s hongkongským kardinálem Josephem Zenem a dalšími čtyřmi demokratickými aktivisty byl odročen. Další slyšení se bude konat za měsíc, 26. října. Důvodem je pravděpodobně kolidování s blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny.

Číst dál

V čele redemptoristů stane 47letý Brazilec

Kongregace redemptoristů má nového generálního představeného. 91 delegátů řádu jím zvolilo tento týden na generální kapitule u Říma P. Rogeria Gomese z Brazílie. Ve funkci nahradí Kanaďana P. Michaela Brehla, který po dvou šestiletých funkčních obdobích nemohl být znovu zvolen.

Číst dál

Oslava sv. Václava v katedrále v Olomouci

Mši svatou o slavnosti sv. Václava a zároveň pouti veřejných činitelů celebroval 28. září 2022 v olomoucké katedrále sv. Václava biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Zastánci potratů zaútočili na katedrálu v Bogotě

Žhářský útok na katolickou katedrálu provedli včera demonstranti v kolumbijském hlavním městě. Jednalo se o demonstrující za tzv. právo na potrat, 28. září je totiž od roku 2011 Mezinárodním dnem bezpečného potratu. Právě v zemích Latinské Ameriky se v tento den často konají nepokoje.

Číst dál

Fotogalerie: Národní svatováclavská pouť 2022

Podívejte se na fotografie ze včerejší slavnostní poutní mše svaté ke cti sv. Václava ve Staré Boleslavi, zachycené objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.

Číst dál

Ocenění pro pracovníky Arcidiecézní charity Praha

Při příležitosti svátku svatého Václava, během poutní mše svaté 28. září ve Staré Boleslavi, předal arcibiskup pražský Jan Graubner ocenění třem pracovníkům Arcidiecézní charity Praha.

Číst dál

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.

Číst dál

Česká hymna opět rozezněla Vatikán

Stalo se již tradicí, že se o slavnosti svatého Václava koná česká mše i ve vatikánské bazilice sv. Petra s modlitbou za český národ. Letošních oslav se zúčastnilo více něž dvě stě krajanů v čele s hlavním celebrantem, kterým byl litoměřický biskup Jan Baxant. Liturgii doprovázeli čeští hudebníci pod taktovkou dirigenta Jana Zástěry.

Číst dál

Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

Číst dál

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.

Číst dál

Poutníci předali papeži dar od českých sklářů s upomínkou na sv. Václava

Svatováclavské oslavy začaly dnes v Římě účastí českých poutníků na generální audienci s papežem Františkem. Hlavě katolické církve přivezli dar od českých sklářů, který připomíná sv. Václava, patrona české země. Po audienci mu ho předal litoměřický biskup Jan Baxant. Oslavy českého patrona sv. Václava pořádají Češi v Římě každoročně, ty letošní jsou spojené s českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Číst dál

Papežova cesta do Bahrajnu je potvrzena

Vatikán dnes potvrdil další plánovanou zahraniční cestu papeže Františka, tentokrát do Království Bahrajn v Perském zálivu začátkem listopadu.

Číst dál

Prvky rozlišování: Důvěrný vztah k Pánu

Katecheze papeže Františka při generální audienci na Svatopetrském náměstí; Katechetický cyklus o rozlišování – 3. část

Číst dál

Papež: Modleme se za trpící a krutě zkoušený ukrajinský národ

V závěru generální audience 28. září papež František opět vyzval k modlitbě za trýzněnou Ukrajinu. A připomněl zítřejší svátek svatých archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela.

Číst dál

Ve Staré Boleslavi začala poutní mše, lidé si připomínají svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí začala v 10:00 za silného deště poutní mše, kterou vrcholí Národní svatováclavská pouť. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety zavražděn kníže Václav, si odkaz českého patrona připomínají stovky lidí. Hlavním celebrantem a kazatelem bohoslužby je pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

Číst dál

Požehnání stavby Capelihny v Koclířově

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo a královéhradecký biskup Jan Vokál požehnají 1. října v Koclířově u Svitav kopii Capelinhy pro střední a východní Evropu.

Číst dál

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví v Radě Evropské unie.

Číst dál

Den Charity a sv. Vincenc

27. září si připomínáme památku sv. Vincence z Pauly, který je patronem a zakladatelem moderní charitní práce, a slavíme také Den Charity, který čeští a moravští biskupové oficiálně vyhlásili v roce 2008.

Číst dál

Průvodu s palladiem země české se dnes v Praze zúčastnily desítky lidí

Desítky věřících se dnes v Praze zúčastnily tradičního průvodu s palladiem země české. Gotický reliéf madony s Ježíškem patří k symbolům české státnosti a je mu připisována ochranná moc pro země české. Slavnostní událost začala v poledne ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě mší ke cti svaté Ludmily a svatého Václava. Procesí, které se během odpoledne zastaví u několika pražských chrámů, by mělo kolem 17:00 dorazit k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Hlavním pořadatelem je Hnutí duchovní obnovy národa.

Číst dál

Charita sbírá peníze na obnovu zničené školy na Haiti

Republikou Haiti otřásají již delší dobu masivní občanské nepokoje, násilí a rabování, které již zasáhlo i některá školní zařízení. Od roku 2009 Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) podporuje školu, kterou v haitském městě Gonaïves provozuje Kongregace sester svatého Josefa. Právě tato škola se v sobotu 17. září stala cílem rabování. Na opravu školy proto ACHO vyhlásila veřejnou sbírku.

Číst dál

Dobročinná káva, výstava fotografií a běh pro hospic v Olomouci

První týden v říjnu je již tradičně věnován podpoře mobilní hospicové péče. Celostátní kampaň DOMA pomáhá informovat širokou veřejnost, aby se potřebné odborné pomoci dostalo každému, kdo si přeje strávit závěr života DOMA se svými nejbližšími. V Olomouci se v rámci kampaně uskuteční běh pro hospic, dobročinný prodej kávy a moučníků, výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita a online soutěž o nejzajímavější recept.

Číst dál

Kardinál Parolin: Je ohavné hrozit užitím atomových zbraní na Ukrajině

Státní sekretář Svatého stolce v OSN při setkání věnovanému Mezinárodnímu dni za úplné odstranění jaderných zbraní, vyzdvihl potřebu světa bez jaderných zbraní a nutnost závazného úsilí všech zemí světa k jejich regulaci.

Číst dál

Kardinál Koch promluvil ke kruhu bývalých Ratzingerových studentů

O minulém víkendu se v Římě sešel starý i nový okruh studentů Josepha Ratzingera / papeže Benedikta XVI. Kardinál Kurt Koch přednesl přednášku o interpretaci II. vatikánského koncilu Benediktem XVI., který dle jeho soudu nepředstavoval zlom, ale reformu. Setkání s emeritním papežem se tentokrát nekonalo.

Číst dál

Výběrové řízení na pozici vedoucího majetkové správy

Arcibiskupství olomoucké vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa vedoucího správy majetku. Požadujeme SŠ vzdělání technického či ekonomického směru nebo VŠ, 5 let praxe ve správě nemovitostí a také 5 let na top manažerské pozici včetně vedení kolektivu. Podmínkou je také orientace v církevním prostředí.

Číst dál

30. benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha vybízí k pomoci lidem v nouzi

Benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha konaný tradičně 31. října ve Smetanově síni Obecního domu je oslavou lidské solidarity. Pomoc bližním, kteří jsou v nouzi, přivádí každoročně do největší koncertní síně v Praze více než tisícovku lidí dobré vůle.

Číst dál

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.

Číst dál

Biskup udělí třinácti katechetkám a katechetům kanonické mise na dobu neurčitou

Deset katechetek a tři katechety čeká v úterý 27. září mimořádná slavnost. Biskup Martin David jim v kostele sv. Václava předá pamětní listy u příležitosti udělení kanonických misí na dobu neurčitou. Bohoslužba začíná v 16.00 hodin.

Číst dál

Teologická fakulta zve na konferenci „Formace a poslání trvalého jáhna“

Historická a teologická specifikace trvalého jáhenství, teologie služby v životě jáhnů, formace k přijetí trvalého jáhenství v ČR, doprovázení trvalých jáhnů, klerikalismus u trvalých jáhnů – to jsou hlavní témata odborné konference, která se uskuteční v úterý 4. října 2022 od 10.00 v aule Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Program je určen kněžím, jáhnům, řeholníkům a laikům, které tato témata zajímají.

Číst dál

Webinář „Vstupy do škol“ představí přínos křesťanství pro naši civilizaci

Na webinář, jehož cílem je zapojit lektory do vzdělávání dětí v rámci tzv. „Vstupů do škol s náboženskými tématy“ a přiblížit jim přínos křesťanství pro naši civilizaci, zvou všechny zájemce pracovníci olomouckého Centra pro školy. On-line setkání se uskuteční v úterý 4. října 2022 od 17.00 do 19.00.

Číst dál

Papež jmenoval nového prefekta dikasteria pro kulturu a vzdělávání

Do čela nově zřízeného vatikánského dikasteria pro kulturu a vzdělávání jmenoval papež František portugalského kardinála Josého Tolentina de Mendonça.

Číst dál

Benefiční koncert Evy Henychové

Diecézní centrum pro seniory srdečně zve na benefiční koncert Evy Henychové, který se uskuteční 29. září od 14:00 v Hradci Králové v Novém Adalbertinu (II. patro, velký sál). Výtěžek podpoří potřebné na Ukrajině.

Číst dál

Kostely sv. Václava v brněnské diecézi

V brněnské diecézi je svatému Václavovi zasvěceno 57 farních a filiálních kostelů a kaplí. K významným kostelům zasvěceným sv. Václavovi patří například kostel v Hustopečích u Brna.

Číst dál

Zástupci plzeňských církví se společně modlili v katedrále

V neděli 25. září proběhla v katedrále sv. Bartoloměje ekumenická bohoslužba. Předsedal jí plzeňský biskup Tomáš Holub.

Číst dál

Papež: Válečné využití atomové energie je zločinem

U příležitosti devátého Světového dne za odstranění jaderných zbraní papež na Twitteru zopakoval, že dnes více než kdy jindy jde používání tohoto typu zdrojů pro válečné účely nejen proti člověku a jeho důstojnosti, ale i proti jakékoli budoucnosti v našem společném domově.

Číst dál

Charitativní akce Koláč pro hospic 2022

Diecézní charita Brno také letos pořádá sbírku Koláč pro hospic. Ve středu 5. října 2022 je možné sbírku podpořit také v ulicích Brna.

Číst dál

Diecézní charita ostravsko-opavská slaví 25 let, uspořádá odbornou konferenci

Konference na téma Proměny sociální práce v čase se uskuteční zítra 27. září od 9:00 v Ostravě. Je určena odborné veřejnosti z řad sociálních pracovníků, zaměstnavatelů, zadavatelů a vzdělavatelů, ale také širšímu publiku, které se zajímá o dané téma. Záštitu nad konferencí převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil a koná se ve spolupráci s Fakultou sociálních studií Ostravské univerzity, která pro akci poskytla zázemí.

Číst dál

Setkání lektorů Božího slova v Olomouci zrušeno

Pro nemoc se ruší setkání lektorů Božího slova v Olomouci, plánované na sobotu 15. října 2022.

Číst dál

Začal soud s 90letým kardinálem Zenem

Po několika odkladech dnes 26. září 2022 v Hongkongu začal soudní proces s čínským kardinálem Josephem Zenem a dalšími pěti obžalovanými. Čelí obvinění z údajného spolčování s cizími mocnostmi.

Číst dál

Národní svatováclavská pouť 2022

Poutní mši svatou 28. září 2022 od 10.00 bude na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi celebrovat pražský arcibiskup a primas český Jan Graubner. Spolu s ním budou koncelebrovat čeští a moravští biskupové a řada kněží z celé republiky. Věřící, kteří se do Staré Boleslavi nedostanou osobně, mohou sledovat živý přenos bohoslužby na programu ČT2 nebo TV Noe.

Číst dál

Ovdovělí zvou na pouť do Krakova a k Božímu milosrdenství

Autobusový poutní zájezd do Łagiewnik, Krakova a Wieliczky pořádá ve dnech 7.–9. října 2022 zlínské Centrum pro rodinu a Společenství vdov a vdovců.

Číst dál

Italská církev věnuje další finanční prostředky na pomoc zemím třetího světa

Katolická církev v Itálii zvyšuje svůj rozpočet na humanitární pomoc na téměř 6 a půl milionu eur. Dva miliony z této částky jsou určeny pro obyvatele Sahelu a Afrického rohu, zbylé 4,4 milionu by se mělo dostat ke krizím postiženým obyvatelům Indie, Srí Lanky, Pákistánu, Libanonu, Sýrie, Jordánska, Iráku a Keni, oznámila o víkendu italská biskupská konference.

Číst dál

Štípské varhany se rozezní v celé své kráse

V neděli 2. října 2022 zazní od 17.00 v kostele Narození Panny Marie ve Štípě u Zlína koncert cyklu „Kouzlo varhan“. Tentokrát ponese název „Árie a varhany v proměnách staletí“. Kromě skvostných varhanních skladeb totiž zazní také překrásné árie za doprovodu varhan.

Číst dál

Jak je důležitý sociální smír

Nadcházející zima patrně bude testem soudržnosti naší společnosti a také toho, jak dokáže řešit konfl ikty. Uvědomujeme si vůbec, jak je sociální smír důležitý?

Číst dál

Olomoucký biskup Nuzík bude celebrovat bohoslužbu se vzpomínkou na zavražděného Cyrila Vrbíka

U příležitosti 20. výročí tragické smrti P. Cyrila Vrbíka, probošta v Dubu nad Moravou na Olomoucku, se lidé v sobotu 22. října 2022 sejdou při mši svaté ve zdejším kostele a také u jeho hrobu. Vzpomínková bohoslužba v poutním kostele Očišťování Panny Marie začíná v 16.00 a celebrovat ji bude biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Papež: Migranty je třeba přijímat, doprovázet, podporovat a integrovat

Včera církev slavila Světový den migrantů a uprchlíků. Papež v závěru mše svaté, kterou sloužil v jihoitalském městě Matera, řekl: "Kéž je přijímáme a pomáháme jim, neboť i oni mohou pomoci růstu našich společenství a spolu s nimi se může uskutečňovat Boží království."

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 26. září do 2. října 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas, České televizi a Českém rozhlasu.

Číst dál

Nalaďte si Radio Proglas od 26. září do 2. října 2022

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Číst dál

Papež k mladým: Změňme ekonomiku, která zabíjí, v ekonomiku míru

Přinášíme promluvu Svatého otce k účastníkům setkání Františkova ekonomika, Assisi, 24. září 2022

Číst dál

Svatohubertské slavnosti na Kuksu 1. října

Samotný hospitál Kuks je již přes 300 let spojován s hony a lovem. Jeden z nejvýznamnějších propagátorů české myslivosti byl samotný zakladatel Kuksu František Antonín hrabě Špork, který v 17. století založil dodnes známý řád sv. Huberta. Právě Řád sv. Huberta patří mezi hlavní pořadatele těchto slavností myslivosti.

Číst dál

Papež na eucharistickém kongresu: Chléb je třeba sdílet na stole světa

Papež František sloužil mši ve městě Matera na závěr 27. italského národního eucharistického kongresu a připomněl křesťanům, že není eucharistické bohoslužby bez soucitu s chudými. Komentoval tak dnešní evangelium s podobenstvím o boháči a Lazarovi (Lk 16, 19–31).

Číst dál

Broumovské diskuse

Konference, na které se nespěchá. Takové je motto Broumovských diskusí, které počátkem listopadu pozvou do broumovského kláštera řadu inspirativních hostů z celé České republiky a letos nově i ze zahraničí. Mezi hosty bude i pětice prezidentských kandidátů.

Číst dál

Papež prosí za mír pro Myanmar, Ukrajinu a Kamerun

František při modlitbě Anděl Páně apeloval za mezinárodní pozornost a mír pro trpící národy Myanmaru, Ukrajiny a Kamerunu.

Číst dál